środa, 28 maja 2014

OBRÓBKA SZPARAGA

szparagi
Fot. Marcin Kiełbiewski


Jeśli Twoje szparagi są wiecznie łykowate, rozgotowane lub niedogotowane to:
- zielone szparagi "połam" czyli złap jedną ręką mniej więcej w 1/3 długości od strony czubka a drugą za twardą końcówkę od strony korzenia i wygnij szparaga w łuk. Sam pęknie tam gdzie kończy się łyko.
- białe szparagi obierz obieraczką na 3/4 długości, bez części najbliżej czubka i odetnij około 2 cm od strony korzenia.
- nie wyrzucaj obierek i końcówek! Te odłamane od zielonych szparagów możesz obrać, przyciąć od strony korzenia i wykorzystać do zupy lub sałatki. Obierki i zdrewniałe końce wrzuć do wrzątku, by wyciągnąć z nich cały smak i dopiero wtedy ugotuj w tym wywarze swoje szparagi.
- nie wylewaj wody z gotowania szparagów - to doskonały wywar na zupę szparagową.
- szparagi gotuj 5-6 minut od zagotowania, by były chrupkie. Jeśli wolisz miększe to dłużej ale maksymalnie 8 minut, inaczej zmienią się w mdłe, brunatne flaki.
- możesz też usmażyć szparagi na oliwie lub zgrilować (5-6 minut obracając co minutę). Możesz je upiec skropione oliwą, w 220 stopniach około 5-6 minut. Jeśli masz wyjątkowo grube szparagi podgotuj je przez minutę przed smażeniem/pieczeniem/grilowaniem.
- kupując zielone szparagi koniecznie je powąchaj! Jeśli są nieświeże od razu poczujesz charakterystyczny zapach rozkładu. Wybieraj jędrne, niepomarszczone, o mocno stulonych czubkach. Białe nie rozkwitają jak zielone ale ich czubki szybko obsychają a łodygi również się marszczą więc znowu szukaj jędrnych i o świeżych czubkach.
- ponieważ szparagi szybko tracą świeżość jedz je w sezonie, gdy pochodzą z okolicznych upraw a nie przylatują z Ameryki Południowej. Staraj się też nie przechowywać ich dłużej niż 2-3 dni, najlepiej w lodówce owinięte w wilgotny ręcznik papierowy lub wstawione do słoika z odrobiną wody.
I to tyle, smacznego:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz